Şubelerimiz
Merkez Şube
Şire Pazarı Şubesi

Malatya’da kayısının bir çok türü yetişmektedir.. Özellikle “Hasanbey Kayısısı”nın ünü, dünyayı tutmuştur.. Hasanbey kayısısı, iriliği, sululuğu, “Şekerpare” tadı ile tadına doyulmayan bir meyve olarak bilinir.

Hasanbey kayısısını, ıslah ederek aşılayıp bugünkü seçkin yerine oturtan adam, Malatya’nın ilk Belediye Başkanı Hasan Bey’dir. Sonradan “Derinkök” soyadını alan torunları, Malatya ve İstanbul’da hala yaşamaktadır. Hasan Bey, Osmanlı İmparatorluğu döneminin son Malatya Beyi’dir. Cumhuriyet döneminde ilk Malatya Belediye Başkanı olan Hasan Bey, 1924-1928 yılları arasında hizmet vermiştir. Eski başkanların fotoğraflarının asılı bulunduğu Belediye Meclis salonunda Hasan Bey’in fotoğrafı, ilk sırayı almaktadır.
Hasan Bey, Malatyalı köklü bir aileden gelir... Osmanlı İmparatorluğu yüzyıllar önce “Bey”liği, Hasan Sıtkı Bey’in atalarına vermiştir. Hasan Bey’in atalarından Osman Paşa, Cezzar Ahmet Paşa ile birlikte, Napolyon Orduları’na karşı Suriye’deki Akka Kalesi’ni savunmuştur. Burada gösterdiği yararlılıklar sonucu Osman Paşa’nın ünü imparatorluk içinde yayılmıştır. İstanbul Hükümeti’nce kendisine, “sulayabildiğin, işleyebildiğin kadar Malatya toprağı senindir” fermanı verilmiştir.